
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 14 |
| Turn-On Delay Time | 2.7 µs |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Propagation Delay | 125 ns |
| Logic Function | Counter |
| Number of Bits per Element | 14 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 10 |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Count Rate | 17 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1684
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45653
Ext.Price$0.45653
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45653 | $0.45653 |
| 10 | $0.32316 | $3.23160 |
| 25 | $0.29067 | $7.26675 |
| 50 | $0.27213 | $13.60650 |
| 100 | $0.25477 | $25.47700 |
| 300 | $0.24070 | $72.21000 |
| 500 | $0.22741 | $113.70500 |
| 1000 | $0.22399 | $223.99000 |
| 3000 | $0.20896 | $626.88000 |
| 5000 | $0.19493 | $974.65000 |
